Ove godine slavi se 800 godina franjevačkoga pokreta. U skladu s tom obljetnicom, bosanska i hercegovačka franjevačka provincija organizirale su jubilarnu franjevačku godinu čije je otvaranje upriličeno u Srebrenici 1. listopada 2008.
U prijepodnevnim satima na temeljima crkve i franjevačkog samostana sv. Marije okupilo se oko dvjestotinjak franjevaca iz svih krajeva Bosne i Hercegovine i Hrvatske.
Sve je prisutne pozdravio i u slavlje uveo provincijal bosanske provincije fra Mijo Džolan. Zatim je bosanski fratar fra Marko Karamatić kratkim predavanjem prikazao početke i povijest franjevaca i katoličkoga puka u Srebrenici i u BiH te dotaknuo neka aktualna pitanja i impulse.
Sveto misno slavlje predvodio je hercegovački provincijal fra Ivan Sesar. Fra Ivan je nadahnuto govorio o dva razloga našeg hodočašća u Srebrenicu: prvi je bio onaj domovinski jer srebrenički temelji su kolijevka svim provincijama izraslim iz panja Bosne Srebrene, a na osobit način, uz Bosnu Srebrenu, Hercegovačkoj franjevačkoj provinciji koja se zadnja odcijepila i od tog korijena te 1844 i započela svoje samostalno djelovanje. Drugi je razlog početak proslave 800. obljetnicu formalnoga osnutka i utemeljenja Franjevačkog Reda, događaja kad je Gospodin Papa odobrio Franji iz Asiza i njegovim drugovima živjeti prema Evanđelju Gospodina našega Isusa Krista, što se zbilo god. 1209. Obljetnica koju je današnji o. General nazvao pretemeljidbom, nešto kao novo utemeljenje Reda u današnjem vremenu. Otac provincijal je propovijed završio razmišljajući o našem bratu i ocu svetom Franji Asiškom.
Zahvaljujući tuzlanskim fratrima koji su na službi i u Srebrenici, poslije svete mise priređen je ručak i susret sa Srebreničanima. Nakon skromne okrijepe i ugodnog razgovora zaputili smo na memorijalni centar u Potočare. Naime, genocid u Srebrenici, koji se dogodio u srpnju 1995. godine, podrazumijeva masovna ubojstva velikog broja Bošnjaka, muškaraca, u rasponu od maloljetnika do staraca. Genocid se dogodio u području Srebrenice, a izvela ga je - pod zapovijedanjem generala Ratka Mladića - Vojska Republike Srpske. Događaj je među najstrašnijima suvremenoj europskoj povijesti. Jedan je to od najvećih pokolja u Europi nakon Drugog svjetskog rata. U njemu je ubijeno oko 8.000 ljudi. Posjetom memorijalnomu centru Potočari, franjevci su iskazali vjernički i molitveni izraz solidarnosti s današnjim i povijesnim patnicima Srebrenice i cijele BiH.
Oko 15 sati većina se fratara zaputila u Sarajevo, a hercegovački bogoslovi s meštrom preko Tuzle, gdje su ih ugostili fratri domaćini, u Zagreb.
Unatoč solidnom broju braće fratara okupljenom u srebreničkoj kolijevci, čudno je i žalosno što je određeni dio i bosanskih i hercegovačkih fratara iz kojekakvih razloga ignorirao početak jubilarne franjevačke godine. No, svi zajedno trebamo moliti Gospodina da po zagovoru svetog oca Franje milost početaka u nama oslobodi milost budućnosti!