10 godina enciklike Laudato si'

Povodom desete obljetnice izdavanja enciklike Laudato si', u organizaciji Studentskog zbora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, u dvorani ispod naše samostanske crkve održano je prigodno predavanje i radionica na temu papine enciklike.

    Papa Franjo prije deset godina objavio je encikliku Laudato si, nadahnutu Pjesmom stvorova svetog Franje, kojom nas poziva na brigu za naš zajednički dom – planet Zemlju. Enciklika ističe povezanost vjere i znanosti te upozorava na brojne ekološke krize: onečišćenje, klimatske promjene, gubitak bioraznolikosti, nestašicu vode i urbanizacijski kaos. Sveti Franjo Asiški postavlja se kao uzor jednostavnog života i poštovanja prema svemu stvorenome, gdje priroda postaje sestra, brat i majka. Papa podsjeća da smo svi povezani i da je naš odnos prema prirodi neraskidivo vezan s odnosom prema Bogu i bližnjima.

    Povodom desete obljetnice izdavanja enciklike Laudato si', u organizaciji Studentskog zbora Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, u dvorani ispod naše samostanske crkve održano je prigodno predavanje i radionica na temu papine enciklike. Na predavanju su uz studente bili prisutni i članovi Franjevačkog svjetovnog reda Dubrava.

    Na početku je sve prisutne pozdravio doc. dr. sc. fra Ante Bekavac, povjerenik za pastoral studenata KBF-a, a voditeljica programa bila je studentica Petra Kašnar. Bogoslovi fra Josip Pavlović i fra Zoran Tomić su na samom početku otpjevali Pjesmu stvorova svetog Franje Asiškog čiju 800. obljetnicu slavimo ove godine. Predavanje o enciklici održao je student fra Danijel Milićević, u kojem je naglasio njezinu važnost za cjelovitu ekologiju i brigu za zajednički dom.


    U predavanju je istaknuo da papa Franjo kroz ovu encikliku poziva na obraćenje srca i promjenu životnog stila, ukazujući na povezanost ekološke, društvene, duhovne i moralne dimenzije krize. Fra Danijel je također govorio o potrebi razvoja svijesti o ekološkoj odgovornosti i uključenju svih ljudi dobre volje u očuvanje stvorenoga. Nakon predavanja, okupljeni su se podijelili u četiri radionice, te su kasnije podijelili svoje stavove i zaključke do kojih su došli. Na koncu svega uslijedilo je prigodno druženje uz hranu i piće.